Představte si, že někdo za vás zaplatí dluh, ale exekutor přesto chce svou odměnu. Nejvyšší soud řešil, kdo a kolik má v takové situaci platit. Zjistěte, jak se bránit zbytečným výdajům!
Text vychází z judikátu č. 56/2017 Sb. rozh., Exekuce, Insolvence
NahoruKdyž někdo jiný zaplatí váš dluh
Představte si, že máte dluh a někdo jiný, třeba kamarád nebo firma, ho za vás zaplatí přímo exekutorovi. Řekli byste si, že tím je vše vyřešeno a exekuce končí. Ale ono to tak jednoduché není. Soud musel řešit, kdy vlastně exekuce končí a kdo má komu co zaplatit.
NahoruKdo má platit exekutorovi
I když dluh za vás někdo zaplatí, exekutor má pořád nárok na odměnu a náhradu nákladů. Ale není to vždy stejná částka. Záleží na tom, kdy a jak byla platba provedena, jestli už běžela exekuce a jestli třeba neprobíhalo insolvenční řízení (tedy jestli už se neřešil váš celkový úpadek).
NahoruCo z toho plyne pro běžného člověka
Pokud máte exekuci, vyplatí se dluh zaplatit co nejdřív. Jinak můžete platit nejen dluh, ale i vysokou odměnu exekutorovi. Když za vás zaplatí někdo jiný, pořád musíte počítat s tím, že exekutor bude chtít něco zaplatit. Soud také rozhodl, že některé kroky exekutora v době insolvence jsou špatně a nemá za ně dostat zaplaceno.
NahoruNečekané náklady i po zaplacení dluhu!
Když si myslíte, že je po všem, protože někdo za vás uhradil dluh, můžete být překvapeni. Exekutor může chtít ještě svoji odměnu a náklady, i když už peníze dostal. Pokud nevíte, jak a kdy je správně dluh zaplatit, můžete přijít zbytečně o další peníze.
Riziko je hlavně v tom, že když platbu provedete až po zahájení exekuce, musíte většinou zaplatit i odměnu exekutorovi. Pokud je proti vám navíc zahájená insolvence, situace se ještě více komplikuje a některé platby můžou být dokonce neplatné nebo zbytečné.
Nejlepší je řešit dluhy co nejdřív, ještě než vám přijde exekuční příkaz. Pokud už exekuce běží, poraďte se s odborníkem, jak správně postupovat, abyste neplatili víc, než musíte. Nečekejte, až problém naroste!
NahoruZaplaťte dluh včas a ušetříte…