Myslíte si, že když v práci dosedíte na limit, můžete tam sedět dál? Tento případ horníka a jeho zaměstnavatele ukazuje, že zákon má na bezpečnost jasný metr - a rozhoduje dřív, než byste čekali. Hygienická stanice nemá poslední slovo, když jde o vaše zdraví. Zjistěte, kdy vás musí zaměstnavatel opravdu převést na jinou práci a proč se vyplatí znát své limity!
Text vychází z judikátu č. 41/2017 Sb. rozh., Pracovněprávní vztahy, Nemoc z povolání, Převedení na jinou práci
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 20. 1. 2016, sp. zn. 21 Cdo 2400/2014, ECLI:CZ:NS:2016:21.CDO.2400.2014.1)
NahoruO co v případu šlo
Judikát řeší situaci, kdy zaměstnanec v podzemním dole dosáhl nejvyšší přípustné expozice prachu (NPE) a požadoval převedení na jinou práci, případně rozvázání pracovního poměru. Zaměstnavatel tvrdil, že není povinen převádět zaměstnance, protože podle rozhodnutí hygienické stanice může zaměstnanec dál pracovat na méně prašném místě. Soudy se neshodly, a případ skončil až u Nejvyššího soudu.
NahoruKdo rozhoduje o převedení zaměstnance
Nejvyšší soud jasně řekl, že krajská hygienická stanice sice určuje, jak moc je pracoviště rizikové, ale nerozhoduje o tom, kdo kde může po dosažení limitu dál pracovat. Tuto povinnost má podle zákoníku práce zaměstnavatel - a to bez ohledu na stanovisko hygieniků.
NahoruKdy musí zaměstnavatel konat
Pokud zaměstnanec dosáhne nejvyšší přípustné expozice, zaměstnavatel ho musí převést na práci, kde se expozice dál nenačítá. Není nutný lékařský posudek, stačí samotné dosažení limitu. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, může to být důvod k výpovědi podle zákoníku práce.
NahoruPraktické dopady pro zaměstnance i zaměstnavatele
Pro zaměstnance to znamená větší ochranu zdraví - nemusejí čekat na zdravotní potíže nebo lékařský zákaz. Zaměstnavatelé si musí hlídat limity svých lidí a včas nabídnout vhodnou práci, jinak riskují soudní spor. Nejasně podaná žaloba ale může celý proces zkomplikovat, protože soud potřebuje přesně vědět, co má rozhodnout.
NahoruCo si z toho vzít do praxe
Judikát upozorňuje, že povinnost zaměstnavatele je jasná a nelze ji obejít stanoviskem hygienické stanice. Zaměstnanci by měli sledovat své pracovní expozice a včas řešit převedení, zaměstnavatelé musí mít připravené postupy a komunikovat jasně. Vše je potřeba správně a přesně formulovat, jinak může být rozhodnutí nevykonatelné.
NahoruNepodceňujte právní pasti při převedení na jinou práci!
Pokud zaměstnavatel přehlédne povinnost převést zaměstnance po dosažení nejvyšší přípustné expozice, vystavuje se riziku soudního sporu i sankcí ze strany inspekce práce. Zaměstnanci mohou v takové situaci přijít nejen o zdraví, ale i o možnost domoci se svých práv, pokud nevědí, jak správně postupovat.
Mnoho firem se mylně spolehne na stanovisko hygienické stanice a přehlédne, že rozhodující je zákoník práce. To může vést k neplatným výpovědím, soudním tahanicím a problémům s vykonatelností soudního rozhodnutí, pokud není dostatečně konkrétní.
Zaměstnanci riskují, že budou dál vystaveni škodlivým vlivům, protože se domnívají, že jim musí nejprve lékař výslovně zakázat práci. Přitom už samotné dosažení limitu znamená, že mají právo na převedení - a zaměstnavatel má povinnost jednat.
Pokud není žaloba formulována přesně, soud nemusí být schopen uložit konkrétní…