dnes je 14.5.2025

Input:

Když „sdružení podnikatelů“ nestačí: Jak se švarcsystém maskoval za společnost a proč to soud prohlédl!

7.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že smlouva o sdružení vás ochrání před obviněním z nelegální práce? Tento případ ukazuje, jak soud rozlišuje mezi formální deklarací a skutečnou povahou pracovního vztahu. Švarcsystém v novém kabátě, tentokrát pod rouškou „společnosti“, narazil na striktní výklad zákona. Věděli jste, že i perfektně sepsaná smlouva nemusí stačit? Přečtěte si, co rozhoduje o tom, kdy se z podnikatelů stávají zaměstnanci.

Text vychází z judikátu č. 3553/2017 Sb. NSS, Zaměstnanost: nelegální práce
(Podle rozsudku Krajského soudu v Brně ze dne 13. 9. 2016, čj. 36 Ad 39/2014-73)*)

Co bylo předmětem sporu

Judikát řeší otázku, zda uzavření smlouvy o sdružení dle § 829 a násl. občanského zákoníku (zákon č. 40/1964 Sb.) nebo smlouvy o společnosti dle § 2716 a násl. občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) vylučuje, že by některý z účastníků mohl spáchat správní delikt umožnění nelegální práce podle § 140 odst. 1 písm. c) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Konkrétně šlo o případ, kdy podnikatel argumentoval, že cizinci vykonávali práci jako členové sdružení, nikoliv jako zaměstnanci, a proto se nemohl dopustit správního deliktu.

Jak soud posuzoval skutkový stav

Soud se zabýval tím, zda byly naplněny znaky závislé práce podle § 2 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), tedy zda šlo skutečně o vztah zaměstnavatele a zaměstnance, byť formálně zastřený jiným smluvním typem. Rozhodující nebyla forma, ale materiální stránka - tedy faktické naplnění znaků závislé práce: osobní výkon, soustavnost, nadřízenost a podřízenost.

Zásadní právní závěry

Soud jasně deklaroval, že uzavření smlouvy o sdružení nevylučuje naplnění skutkové podstaty správního deliktu umožnění nelegální práce. Klíčové je, zda byly materiálně naplněny znaky závislé práce. Pokud ano, vztah musí být pracovněprávní, a jakékoliv jiné smluvní zastírání je irelevantní.

Praktické dopady do podnikatelské praxe

Judikát má zásadní význam pro praxi - podnikatelé nemohou spoléhat na formální smluvní konstrukce, které mají zastřít skutečný obsah pracovního vztahu. Soudy budou vždy zkoumat, zda práce vykazuje znaky závislé práce, a pokud ano, budou vztah kvalifikovat jako pracovněprávní bez ohledu na formální označení smluv.

Důkazní břemeno a hodnocení důkazů

Soud zdůraznil, že správní orgán musí prokázat naplnění všech znaků závislé práce. Přitom není nutné provádět výslechy všech zúčastněných, postačí, když skutkový stav vyplývá z jiných důkazů (např. režim práce, evidence docházky, výplatní mechanismus apod.).

Smluvní autonomie vs. kogentní úprava pracovního práva

Judikát jasně staví hranice smluvní autonomii - tam, kde zákon stanoví kogentní úpravu (např. zákaz švarcsystému), není možné ji obejít smluvní volností. Smluvní autonomie je limitována veřejnoprávními předpisy na ochranu zaměstnanců a trhu práce.

Význam pro inspekci práce a správní řízení

Judikát posiluje pozici inspekce práce při odhalování švarcsystému a podobných praktik. Zároveň stanoví jasná kritéria pro posuzování, kdy je vztah „podnikatel-podnikatel“ ve skutečnosti vztahem „zaměstnavatel-zaměstnanec“. Praktickým výsledkem je, že inspekce práce může účinněji zasahovat proti obcházení pracovního práva.

Když si s „podnikatelskou“ smlouvou koledujete o milionovou pokutu

Podnikatelé, kteří spoléhají na formální smluvní konstrukce typu sdružení nebo společnosti, riskují, že budou shledáni vinnými ze správního deliktu umožnění nelegální práce. Soudy se nezastaví u názvu smlouvy, ale půjdou po obsahu vztahu - a pokud zjistí znaky závislé práce, nebudou váhat kvalifikovat vztah jako pracovní poměr. Riziko hrozí zejména tam, kde je práce vykonávána osobně, soustavně, pod vedením jiné osoby a za pravidelnou odměnu.

Takové jednání může vést k uložení pokuty až do výše 10 milionů Kč podle § 140 odst. 4 písm. f) zákona č. 435/2004 Sb. a zároveň k dalším negativním důsledkům, jako je povinnost doplatit pojistné na sociální a zdravotní pojištění či daňové doměrky. Navíc se podnikatel vystavuje riziku reputačního poškození, které může mít dlouhodobé dopady na jeho podnikání.

Dalším rizikem je možnost zpětného doměření povinností vůči zaměstnancům, včetně nároků na dovolenou, mzdu, náhradu škody apod. Pokud je vztah překvalifikován na pracovněprávní, mohou se

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...