Soud může odmítnout vaši stížnost, i když ji podáte včas, pokud přehlédne svátky a špatně spočítá lhůtu. To znamená, že můžete být neprávem připraveni o možnost se bránit. Tento případ ukazuje, jak důležité je správné posouzení termínů v právu.
Tento dokument pojednává o judikátu Nález 14/2018 SbNU, sv.88, K porušení práva na přístup k soudu v důsledku administrativního pochybení obecného soudu při posouzení včasnosti podání opravného prostředku
I. ÚS 2721/17, 30.1.2018
NahoruCo se stalo s lhůtou na podání stížnosti
V tomto případě soud špatně spočítal, kdy končí lhůta na podání opravného prostředku. Přitom konec lhůty připadl na dny, kdy se soudy nepracují, protože to byly svátky. To znamená, že stížnost byla podána včas, ale soud ji odmítl jako opožděnou.
NahoruProč je to důležité pro vás
Pokud soud nesprávně posoudí, kdy máte podat stížnost nebo jiný procesní krok, může vám to zablokovat přístup k soudu. To znamená, že se nemůžete bránit nebo hájit svá práva, i když jste vše udělali správně a včas.
NahoruCo soud rozhodl
Ústavní soud řekl, že takové odmítnutí je porušením práva na spravedlivý proces. Proto zrušil rozhodnutí soudu, který stížnost odmítl. To dává šanci na nové projednání věci a ochranu práv stěžovatelky.
NahoruPozor na špatné počítání lhůt, může vás to připravit o právo bránit se
Pokud soud špatně spočítá lhůtu, kdy máte podat stížnost nebo jiný opravný prostředek, může vám to zablokovat přístup k soudu. To znamená, že i když jste vše udělali správně a včas, soud může říct, že jste pozdě a věc neprojedná.
Toto riziko se týká hlavně situací, kdy lhůta končí v den svátku nebo víkendu. V takovém případě se lhůta automaticky prodlužuje na nejbližší pracovní den. Pokud soud toto neuzná, může vám to ublížit.
Abyste se tomu vyhnuli, je dobré lhůty sledovat velmi pečlivě a v případě pochybností se poradit s právníkem. Pokud soud odmítne vaši stížnost kvůli lhůtě, nezoufejte a využijte možnosti požádat o navrácení lhůty podle zákona.
NahoruJak správně…