dnes je 14.5.2025

Input:

Může vám vlastní rodina přivodit pokutu 250 000 Kč? Nejvyšší správní soud řešil, kde končí výpomoc a začíná nelegální práce v rodinném podniku

7.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pomáhá vám v podnikání partner, rodiče nebo děti? Pozor, stát může tuto „rodinnou výpomoc“ považovat za nelegální zaměstnání a napařit vám mastnou pokutu. Nejvyšší správní soud ale ukázal, že úřady musí rozlišovat mezi upřímnou pomocí a skutečnou závislou prací. Jaká pravidla platí pro podnikání v rodinném kruhu a kde číhá největší riziko?

Text vychází z judikátu č. 3573/2017 Sb. NSS, Zaměstnanost: podnikání rodinného typu
(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 23. 3. 2017, čj. 2 Ads 340/2016-46)

Co bylo předmětem sporu - výpomoc nebo nelegální práce?

Judikát řeší situaci, kdy v rodinné restauraci pomáhala příbuzná (nebo partnerka) podnikatele bez smlouvy a bez odměny. Úřady to označily za nelegální zaměstnávání a udělily vysokou pokutu. Nejvyšší správní soud ale upozornil, že je potřeba rozlišovat mezi skutečnou závislou prací a běžnou rodinnou výpomocí. Klíčové je, jestli jde o vztah nadřízenosti a podřízenosti, ekonomickou závislost a odměnu za práci.

Rodinná výpomoc není automaticky nelegální zaměstnávání

Soud jasně řekl, že nezištná pomoc v rámci rodiny, partnerského vztahu nebo mezi blízkými osobami není totéž co zaměstnání bez smlouvy. Pokud někdo v podniku vypomáhá proto, že je člen rodiny nebo partner, a není na této činnosti ekonomicky závislý, úřady nemohou automaticky požadovat pracovní smlouvu nebo dohodu. To platí i pro tzv. rodinné podnikání.

Kdy už výpomoc přeroste v závislou práci?

Důležité je, zda „pomocník“ dostává za práci odměnu, je na ni odkázán, pravidelně plní pokyny a je podřízený podnikateli. Pokud jde o dlouhodobou, pravidelnou činnost s jasně stanovenými úkoly a odměnou, jedná se už o závislou práci podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.). V takovém případě je potřeba mít řádný pracovněprávní vztah.

Praktické dopady pro podnikatele i rodiny

Podnikatelé si musí dát pozor, aby rodinná výpomoc nebyla jen „zástěrkou“ pro nelegální zaměstnávání. Pokud někdo z rodiny skutečně pracuje jako zaměstnanec (ať už za peníze, nebo jiné výhody), měl by mít smlouvu. Naopak, pokud jde o občasnou, nezištnou pomoc, stát nemůže nutit rodiny uzavírat pracovní smlouvy. Správní orgány musí vždy podrobně zkoumat povahu vztahu a charakter činnosti.

Co z toho plyne do budoucna?

Judikát přináší podnikatelům i rodinám větší právní jistotu. Umožňuje pokračovat v tradiční rodinné výpomoci bez zbytečné byrokracie, ale zároveň chrání zaměstnance před zneužíváním. Hranice mezi výpomocí a zaměstnáním je však tenká - proto je dobré mít jasno v tom, jaká pravidla platí, a v případě pochybností si vše dobře zdokumentovat.

Pokuta za rodinnou výpomoc? Neznalost může stát statisíce!

Největším rizikem je, že úřady zamění běžnou rodinnou výpomoc za nelegální zaměstnávání. Pokud v podniku pomáhá člen rodiny nebo partner bez smlouvy a úřad to vyhodnotí jako závislou práci, hrozí vysoké pokuty - v minulosti až 250 000 Kč. Nejde přitom jen o peníze - záznam o deliktu může poškodit pověst podnikatele a zkomplikovat jeho podnikání v budoucnu.

Kritickým bodem je odlišení, kdy jde ještě o nezištnou pomoc a kdy už o skutečné zaměstnání. Pokud „pomocník“ pracuje pravidelně, dostává odměnu (ať už peněžitou, nebo v jiné formě), plní pokyny a je na práci ekonomicky závislý, může to být považováno za nelegální práci. Úřady posuzují nejen formální vztah, ale hlavně skutečný obsah činnosti.

Riziko zvyšuje, pokud není jasně doloženo, že jde o rodinný podnik nebo že činnost je skutečně nezištná. Absence písemných dohod, neprůhledné rozdělení rolí nebo nejasný vztah mezi

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...