Přišel si jen vyzkoušet práci, odešel bez prstů. Zaměstnavatel tvrdil, že o pracovní vztah nešlo, soudy mu překvapivě přikyvovaly. Ústavní soud však řekl dost a postavil se za práva poškozeného. Co to znamená pro vás, když jdete na pracovní pohovor?
Tento dokument pojednává o judikátu Nález 148/2017 SbNU, sv.86, K právu na spravedlivý procesK principům autonomie vůle a ochrany slabší smluvní strany v pracovněprávních vztazích
I. ÚS 615/17, 10.8.2017
NahoruCo přesně judikát řeší?
Judikát se zabývá otázkou, zda může být člověk chráněn pracovním právem, když si jde "jen vyzkoušet" práci, aniž by podepsal pracovní smlouvu. Konkrétně jde o případ muže, který přišel na pohovor, začal na pokyn zaměstnavatele vykonávat práci a utrpěl vážný úraz, při němž přišel o prsty na ruce. Zaměstnavatel tvrdil, že šlo jen o zkoušku a žádný pracovní vztah nevznikl, soudy mu daly za pravdu. Ústavní soud však rozhodl, že tím porušily právo tohoto muže na spravedlivý proces, a jejich rozhodnutí zrušil.
NahoruCo to znamená pro uchazeče o zaměstnání?
Toto rozhodnutí jasně říká, že "práce na zkoušku" bez řádné smlouvy není v souladu se zákonem. Pokud vám zaměstnavatel zadá práci, aniž byste měli podepsanou smlouvu, může jít o tzv. faktický pracovní poměr. V takovém případě jste chráněni pracovním právem stejně jako běžní zaměstnanci, včetně práva na bezpečnost práce a náhradu škody při pracovním úrazu.
NahoruDopady pro zaměstnavatele
Zaměstnavatelé by měli být mnohem opatrnější při přijímání nových lidí. Pokud chtějí někoho vyzkoušet, musí s ním uzavřít řádnou písemnou smlouvu, například dohodu o provedení práce nebo pracovní smlouvu se zkušební dobou. Retroaktivní podepisování smluv "až jak se uchazeč osvědčí" je v rozporu se zákonem a může přinést vážné právní problémy a finanční následky.
NahoruJak se změní praxe na pracovním trhu?
Tento judikát by měl vést ke změně praxe na pracovním trhu a k větší ochraně uchazečů o zaměstnání. Firmy si budou muset zvykat na to, že i krátkodobá práce na zkoušku musí být řádně smluvně ošetřena. Uchazeči zase získají větší jistotu a ochranu v případě, že se jim během "zkoušky" něco stane.
NahoruCo dělat, když se vám něco podobného stane?
Pokud se dostanete do podobné situace a utrpíte úraz při "práci na zkoušku", měli byste vědět, že máte právo na odškodnění. Nenechte se odbýt tvrzením, že jste nebyli zaměstnancem. Kontaktujte právníka, který vám pomůže se domoci vašich práv - tento judikát vám v tom může výrazně pomoci.
NahoruPozor na práci bez smlouvy - můžete skončit bez peněz i bez prstů!
Tento judikát ukazuje, jak nebezpečné může být přijímat práci bez řádně uzavřené smlouvy. Pokud se necháte přesvědčit zaměstnavatelem, že jde jen o "zkoušku", vystavujete se riziku, že v případě úrazu nebudete dostatečně chráněni. Zaměstnavatelé totiž často tvrdí, že bez podepsané smlouvy žádný pracovní vztah nevznikl a tudíž za vás nenesou odpovědnost.
Mnoho lidí neví, že i práce na zkoušku musí být právně ošetřena. Bez písemné smlouvy nebo dohody se vystavujete tomu, že v případě úrazu nebudete moci uplatnit nárok na náhradu škody či bolestné. Zaměstnavatelé pak mohou tvrdit, že jste se na pracovišti pohybovali neoprávněně, což může vést k tomu, že nebudete mít nárok vůbec na nic.
Dalším rizikem je, že bez…