dnes je 14.5.2025

Input:

Stavba domu, hádka o vady a jeden papír, který to všechno změnil! Kdy vám smlouva přestane chránit záda?

7.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že když podepíšete smlouvu, máte všechno jisté? Omyl! Jedno špatné slovo ve smlouvě a můžete přijít o svá práva. Zjistěte, kdy vám zákon opravdu kryje záda!

Text vychází z judikátu č. 60/2017 Sb. rozh., Smlouva o dílo

Když smlouva nechrání obyčejného člověka

Představte si, že si objednáte stavbu domu. Nejste podnikatel, jen chcete bydlet. Ve smlouvě je ale napsáno, že se řídí obchodními pravidly, která jsou přísnější než pravidla pro běžné lidi. To může znamenat, že přijdete o možnost později reklamovat chyby na domě.

Kde je háček v reklamaci vad

Pokud se smlouva řídí obchodními pravidly, musíte nahlásit chyby na domě hned, jak je zjistíte. Když to nestihnete včas, nemáte už šanci na opravu nebo slevu. Naopak, podle pravidel pro běžné lidi máte na reklamaci víc času - stačí to udělat během záruční doby.

Co z toho plyne pro každého z nás

Pokud nejste podnikatel, neměli byste v podobných smlouvách přijímat přísnější obchodní pravidla. Když vám někdo takovou smlouvu předloží, můžete přijít o svá práva. Soud řekl, že taková dohoda není platná a platí pravidla pro běžné lidi - tedy víc ochrany pro vás.

Pozor na jednu větu ve smlouvě - můžete přijít o svá práva!

Jedno špatné slovo ve smlouvě může znamenat, že přijdete o možnost reklamovat chyby na domě nebo na jiné zakázce. Pokud nejste podnikatel a podepíšete smlouvu podle obchodního zákoníku, můžete mít méně času na reklamaci vad a tím pádem o své peníze nebo opravy snadno přijít.

Pokud si smlouvu pořádně nepřečtete, může se stát, že budete muset zaplatit i za špatně odvedenou práci, protože jste chyby nenahlásili včas. Obchodní pravidla jsou totiž pro běžné lidi přísnější a nepočítají s tím, že nevíte všechny právní kličky.

Chcete-li se těmto problémům vyhnout, vždy trvejte na tom, aby se smlouva řídila pravidly pro obyčejné lidi - tedy občanským zákoníkem. Nikdy nepodepisujte bez rozmyslu a raději se ptejte, co která věta znamená.

Jak se nenechat nachytat při smlouvě o dílo

  1. Vždy čtěte smlouvu celou - Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte nebo co je podezřelé.
  2. Trvejte na
Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...