Myslíte si, že plánovaná operace vás před výpovědí neochrání? Omyl! Nejvyšší soud jasně řekl, že i plánovaný zákrok může znamenat stopku pro vašeho zaměstnavatele. Zjistěte, jak dlouho před operací jste chráněni. Zákoník práce vás možná překvapí!
Tento dokument pojednává o judikátu č. 120/2017 Sb. rozh., Pracovněprávní vztahy, Zdravotnictví, Výpověď z pracovního poměru
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 26. 7. 2016, sp. zn. 21 Cdo 968/2015, ECLI:CZ:NS:2016:21.CDO.968.2015.1)
NahoruO co v judikátu šlo?
V tomto judikátu se řeší, zda zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď v době, kdy má zaměstnanec naplánovanou operaci a hospitalizaci. Zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď kvůli organizačním změnám, ale zaměstnanec se bránil tím, že byl v tzv. ochranné době, protože měl již od lékaře doporučení k operaci.
NahoruOchranná doba - co to znamená v praxi?
Ochranná doba je období, během kterého vás zaměstnavatel nesmí propustit, pokud jste nemocní, hospitalizovaní nebo máte naplánovanou operaci či lázeňské léčení. Judikát jasně stanovil, že doporučení lékaře k operaci je dostatečné k tomu, aby ochranná doba začala běžet. Nemusíte mít přitom uvedeno konkrétní zdravotnické zařízení, kde operace proběhne.
NahoruJak dlouho ochranná doba trvá?
Prakticky to znamená, že od chvíle, kdy vám lékař vystaví doporučení k operaci, jste v ochranné době. Tato doba trvá až do ukončení hospitalizace nebo pracovní neschopnosti. Pokud tedy máte plánovaný zákrok za několik měsíců, jste chráněni už nyní.
NahoruNa co si dát v praxi pozor?
Pro zaměstnavatele to znamená, že musí být opatrní a ověřit si, zda zaměstnanec není v ochranné době, než mu dají výpověď. Pro zaměstnance zase platí, že by měli zaměstnavateli co nejdříve oznámit, že mají naplánovaný zákrok, aby nedošlo k nedorozumění.
NahoruKdy by šlo o zneužití ochranné doby?
Soud také upozornil, že ochranná doba nesmí být zneužívána. Pokud by zaměstnanec záměrně protahoval dobu do operace nebo hospitalizace, mohlo by se jednat o jednání v rozporu s dobrými mravy. V tomto konkrétním judikátu ale taková situace nenastala.
NahoruVýpověď před operací? Pozor, může vás to stát práci!
Zaměstnanci často nevědí, že i plánovaný lékařský zákrok je chrání před výpovědí. Pokud tuto informaci neoznámíte zaměstnavateli včas, můžete se vystavit riziku, že zaměstnavatel nebude vědět o vaší ochranné době a dá vám výpověď. Pak se budete muset bránit soudně, což je vždy nepříjemné a nákladné.
Pro zaměstnavatele je situace ještě komplikovanější. Pokud dá zaměstnavatel výpověď zaměstnanci, který je v ochranné době, výpověď je neplatná. Zaměstnavatel pak musí zaměstnance dál zaměstnávat nebo mu vyplatit náhradu mzdy. To může znamenat značné finanční náklady a komplikace v organizaci práce.
Proto je klíčové, aby zaměstnavatelé vždy důkladně prověřili, zda zaměstnanec není v ochranné době. Nestačí jen fakt, že zaměstnanec aktuálně pracuje a nevypadá nemocně. Doporučení lékaře k plánované operaci může být vystaveno i několik měsíců dopředu.
Zaměstnanci by měli být transparentní a informovat zaměstnavatele o plánovaných zákrocích co nejdříve. Tím předcházejí zbytečným…