Úřad může zadržet dokumenty, ale nesmí to trvat věčně. Kdy je zásah nezákonný a kdy už je pozdě na žalobu? Připravte se, abyste neztratili právo se bránit.
Tento dokument pojednává o judikátu č. 3687/2018 Sb. NSS, Řízení před soudem: ochrana před nezákonným zásahem; lhůta k podání žaloby¨
(Podle rozsudku rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 11. 2017, čj. 7 As 155/2015-160)
NahoruCo se stalo s dokumenty a proč to řeší soud?
Úřad při kontrole firmy vzal kopie dokumentů z jejího sídla. Firma si myslela, že to není v pořádku, a chtěla je zpátky. Soud ale řekl, že na žalobu je pozdě, protože firma měla podat žalobu do dvou měsíců po převzetí dokumentů, což neudělala.
NahoruJak se počítají lhůty na podání žaloby?
Existují dvě lhůty: jedna začíná běžet, když úřad začne jednat (objektivní lhůta), druhá, když se firma dozví, že něco není v pořádku (subjektivní lhůta). Obě lhůty jsou důležité a je potřeba je dodržet, jinak soud žalobu odmítne.
NahoruKdy je zásah považován za trvající a kdy za jednorázový?
Někdy je zásah jednorázový, třeba když úřad jednou něco vezme. Jindy může trvat, pokud úřad dokumenty zadržuje déle, než má. Soud ale rozhoduje podle konkrétní situace a jak žaloba popisuje problém. V tomto případě soud řekl, že zásah skončil převzetím dokumentů a firma žalobu podala pozdě.
NahoruPozor na zmeškání lhůty a ztrátu práva se bránit!
Pokud se vám stane, že úřad zasáhne do vašich práv, například zadrží dokumenty, musíte jednat rychle. Lhůta na podání žaloby je totiž krátká - dva měsíce od chvíle, kdy se o zásahu dozvíte.
Pokud lhůtu zmeškáte, soud vaši žalobu odmítne, i když byste měli pravdu. To znamená, že už nebudete moct soudně bránit svá práva proti tomuto zásahu.
Aby se vám to nestalo, sledujte pečlivě, kdy úřad jedná, a pokud máte pocit, že něco není v pořádku, neotálejte s podáním žaloby nebo využijte jiné dostupné právní prostředky k nápravě.
NahoruJak se správně bránit proti zadržení dokumentů úřadem