dnes je 13.5.2025

Input:

Zaměstnavatel chtěl po zaměstnanci peníze za pracovní oblečení - skončil s pokutou 30 000 Kč!

6.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte, že zaměstnavatel vám může naúčtovat pracovní vybavení, když odejdete z práce? Jeden zaměstnavatel to zkusil a tvrdě narazil. Zjistěte, proč mu soud napařil pokutu!

Tento dokument pojednává o judikátu č. 3518/2017 Sb. NSS, Pracovní právo: zákaz přenášení rizika z výkonu závislé práce na zaměstnance
(Podle rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 29. 8. 2016, čj. 11 Ad 24/2014-63)

Zaměstnavatel chtěl peníze za pracovní vybavení

Představte si, že nastoupíte do práce a zaměstnavatel vám dá pracovní oblečení. Řekne vám, že pokud odejdete z práce, budete mu muset za oblečení zaplatit. Přesně to se stalo jednomu zaměstnanci, který měl při odchodu zaplatit přes 7 tisíc korun za oblečení, které používal v práci.

Soud jasně řekl: Tohle nejde!

Soud rozhodl, že je to špatně. Zaměstnavatel nesmí přenášet náklady na pracovní vybavení na zaměstnance. Zaměstnavatel musí všechny náklady na práci platit sám. Zaměstnanec tedy nemusel platit nic a zaměstnavatel dostal pokutu 30 tisíc korun.

Co to znamená pro vás?

Pokud vám zaměstnavatel říká, že budete muset platit za pracovní vybavení, když odejdete, je to nezákonné. Vy nemusíte platit nic. Náklady na pracovní vybavení vždy nese zaměstnavatel a nikdo vás nemůže nutit, abyste za to platili vy.

Pozor! Zaměstnavatel vás může chtít nezákonně připravit o peníze!

Možná si myslíte, že když zaměstnavatel řekne, že musíte zaplatit za pracovní oblečení nebo vybavení, je to v pořádku. Není to pravda! Pokud vás zaměstnavatel donutí podepsat papír, kde se zavazujete platit za pracovní věci, může vás to stát tisíce korun. A co hůř, budete platit za něco, co má správně platit zaměstnavatel.

Abyste se vyhnuli tomuto riziku, nikdy nepodepisujte žádné dohody, kde se zavazujete platit za pracovní vybavení. Pokud vám zaměstnavatel takovou smlouvu dá, odmítněte ji podepsat. Máte právo říct ne. Nikdo vás nemůže nutit podepsat něco, co je proti zákonu.

Pokud jste už takovou smlouvu podepsali, nebojte se. Máte právo se bránit. Můžete se obrátit na inspektorát práce, který vám pomůže. Zaměstnavatel totiž nesmí přenášet náklady na pracovní vybavení na vás. Nebojte se říct si o pomoc, právo je na vaší straně.

Jak se

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...