Představte si, že stát nestihne včas prověřit vaše daně a vy na to doplatíte. Váš nárok na peníze může zmizet jen proto, že úředníci nestihli termín. Jak se bránit a co to znamená pro vaše podnikání?
Text vychází z judikátu č. 4670/2025 Sb. NSS, Rozšířený senát: kontrolní postupy; běh prekluzivní lhůty pro stanovení daně
(Podle usnesení rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu ze dne 5. 2. 2025, čj. 1 Afs 231/2022-44)
NahoruKdyž stát nestihne, platíte vy
Představte si, že si podáte žádost o vrácení daně, ale úřad nestihne vše zkontrolovat včas. Pokud úředníci nestihnou rozhodnout do určitého termínu, už vám daň nemusí vrátit. Je to jako když si objednáte zboží, ale obchod zavře dřív, než si ho vyzvednete - a zboží už nikdy neuvidíte.
NahoruLhůty jsou jako stopky
Stát má na kontrolu a rozhodnutí o vašich daních omezený čas, většinou deset let. Pokud v posledním roce před koncem této lhůty podáte nové daňové přiznání na nižší daň, stát si může čas o rok prodloužit. Ale pozor, i tahle prodloužená doba rychle uteče a po jejím uplynutí už s daní nikdo nic neudělá.
NahoruDopad na vaše peníze
Pokud stát nestihne vše včas, můžete přijít o peníze, na které byste jinak měli nárok. To platí hlavně u vracení DPH nebo snižování daně. Proto je důležité hlídat si lhůty a nenechávat věci na poslední chvíli. Jinak můžete zbytečně přijít o své peníze.
NahoruHrozí vám, že přijdete o peníze jen kvůli chybě úřadu!
Pokud úřad nestihne včas zkontrolovat a rozhodnout o vašich daních, můžete přijít o nárok na vrácení peněz nebo snížení daně. Nezáleží na tom, že jste vše podali správně - když úřad nestihne termín, vaše právo zaniká. Je to, jako když vlak odjede a vy zůstanete na peróně, i když jste přišli včas.
Abyste tomuto riziku předešli, nikdy nenechávejte podání daňových přiznání a žádostí na poslední chvíli. Sledujte si lhůty a raději vše řešte s předstihem. Když podáváte dodatečné přiznání na nižší daň, udělejte to co nejdřív, ať má úřad čas vše prověřit.
Pokud už lhůta uplynula a úřad nestihl rozhodnout, v daňovém řízení už s tím nic neuděláte. V krajním případě se můžete domáhat náhrady škody podle zákona č. 82/1998 Sb., ale to je složité a nejisté. Nejlepší…