Myslíte, že vás v práci nikdo nenahrává? Omyl! Soud řešil, kdy může být tajná nahrávka použita proti vám. Zjistěte, co všechno se může stát, když se hádáte se šéfem.
Text vychází z judikátu č. 83/2019 Sb. rozh., Dokazování, Okamžité zrušení pracovního poměru, Ochrana osobnosti
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 14. 8. 2018, sp. zn. 21 Cdo 1267/2018, ECLI:CZ:NS:2018:21.CDO.1267.2018.1)
NahoruKdyž vás někdo tajně nahrává v práci
Představte si, že si s někým v práci povídáte a on si vás bez vašeho vědomí nahraje na mobil. Později tuhle nahrávku použije proti vám u soudu. Nejvyšší soud řešil, jestli je to v pořádku. Nahrávka se může použít jen v krajním případě, když už opravdu nejde pravdu zjistit jinak.
NahoruHranice mezi pravdou a ochranou soukromí
Soud řekl, že každý má právo na své soukromí. Nahrávat někoho bez jeho souhlasu je zásah do jeho práv. Ale pokud jde o opravdu důležitou věc a jinak by se to nedalo dokázat, výjimečně může být nahrávka připuštěna jako důkaz. Musí to ale být opravdu nutné.
NahoruCo to znamená pro vás
Pokud se někdo snaží použít proti vám tajnou nahrávku, většinou ji soud nepřijme, pokud existují jiné důkazy, třeba svědci. Vaše soukromí je chráněné, ale ne za každou cenu. Pokud však jste v situaci, kdy byste chtěli něco nahrávat, raději si to dobře rozmyslete - může to být problém.
NahoruTajné nahrávky vás mohou dostat do problémů!
Pokud někoho v práci tajně nahrajete, můžete se dostat do potíží. Zákon chrání soukromí každého člověka a nahrávat někoho bez jeho vědomí je zásah do jeho práv. Soudy většinou takovou nahrávku odmítnou použít jako důkaz, pokud existují jiné možnosti, jak pravdu zjistit.
Když někdo použije tajnou nahrávku proti vám, nemusíte se hned bát, že ji soud uzná. Ale pokud by šlo o vážnou věc a jinak by to nešlo dokázat, může soud nahrávku použít. Výsledkem může být, že i vaše soukromá slova budou použita proti vám.
Chcete-li se těmto rizikům vyhnout, vždy si rozmyslete, jestli je nahrávání opravdu nutné a legální. Pokud máte problém v práci, zkuste si…