dnes je 7.7.2025

Input:

Operátoři musí šmírovat i vaše příchozí hovory! Proč je to podle Nejvyššího soudu v pořádku?

4.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Mysleli jste si, že operátor si o vás schovává jen odchozí hovory? Omyl! Nejvyšší soud rozhodl, že i příchozí hovory mají být evidovány, a to kvůli vyúčtování služeb. Co to znamená pro vaše soukromí a co všechno o vás operátor ví? Přečtěte si, jaký je dopad tohoto rozhodnutí na vaše data i reklamace.

Text vychází z judikátu č. 36/2025 Sb. rozh.,
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. 9. 2023, sp. zn. 33 Cdo 347/2023, ECLI:CZ:NS:2023:33.CDO.347.2023.1

O co v rozhodnutí šlo

Rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká povinnosti operátorů uchovávat a zpracovávat údaje o příchozích hovorech, a to i v případech, kdy nejsou tyto hovory účtovány. Soud řešil spor mezi podnikatelkou poskytující telekomunikační služby a zákazníkem, který reklamoval vyúčtování. Podstatou bylo, zda operátor musí uchovávat i data o příchozích hovorech pro případné reklamace a vyúčtování.

Provozní údaje - nejen odchozí, ale i příchozí hovory

Judikát jasně říká, že provozními údaji nejsou jen ty o odchozích hovorech, ale i o hovorech příchozích. To znamená, že operátor musí být schopen doložit, že se spojení skutečně uskutečnilo - a to nejen z pohledu volajícího, ale i volaného. Bez těchto údajů by totiž nemohl v případném sporu prokázat, že službu opravdu poskytl.

Důkazní břemeno na straně operátora

Pokud zákazník reklamuje vyúčtování, je na operátorovi, aby prokázal, že služba byla skutečně poskytnuta. Nestačí jen výpis odchozích hovorů - je třeba doložit i příchozí hovory na konkrétní čísla. Kdo nemá dostatečné důkazy, prohrává spor. Tím pádem operátoři musí pečlivě uchovávat záznamy o obou typech hovorů.

Ochrana osobních údajů a zákonné mantinely

Ačkoliv se jedná o citlivé osobní údaje, zákon č. 127/2005 Sb. a evropské předpisy umožňují jejich uchovávání právě pro účely vyúčtování a případných reklamací. Operátor je tedy nejen povinen, ale i oprávněn tyto údaje zpracovávat, ovšem pouze po nezbytně nutnou dobu a v předepsaném rozsahu.

Praktický dopad pro podnikatele i zákazníky

Podnikatelé v telekomunikacích musí nastavit své systémy tak, aby uchovávaly i příchozí hovory a byli připraveni je použít jako důkaz. Zákazníkům to naopak dává větší jistotu, že reklamace bude řádně prověřena. Kdo se chystá reklamovat vyúčtování, měl by vědět, že operátor má povinnost doložit nejen, že volal, ale i že byl volán.

Nezachováte důkazy? Připravte se na prohru ve sporu!

Pokud operátor neuchovává údaje o příchozích hovorech, riskuje, že v případě reklamace nebude schopen prokázat, že služba byla opravdu poskytnuta. Právě tyto údaje jsou totiž klíčovým důkazem, že došlo jak k odchozímu, tak k příchozímu spojení a že vyúčtovaná částka odpovídá skutečnosti.

Pro podnikatele to znamená, že zanedbání povinnosti uchovávat údaje o příchozích hovorech může vést k prohře ve sporu se zákazníkem, a tím i k finančním ztrátám nebo sankcím. V praxi to může znamenat nejen vrácení peněz, ale i ztrátu důvěry klientů a reputační škody.

Z pohledu zákazníka je rizikem, že bez těchto údajů by operátor mohl svévolně účtovat služby, aniž by měl jasný důkaz, že k nim skutečně došlo. Judikát ale chrání zákazníka tím, že důkazní břemeno je na straně operátora - pokud nemá data, zákazník vyhrává.

Aby se podnikatelé vyhnuli riziku, měli

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...