dnes je 7.7.2025

Input:

Souseda vyhnali z pozemku, ale plot zůstal! Kdo je teď opravdový majitel?

4.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Když se prodává pozemek v dražbě, nemusí to znamenat, že nový majitel má vyhráno. I když koupíte pozemek, může se stát, že část už dávno vydržel někdo jiný. Jak je to možné? Čtěte dál a zjistíte, jak se v tom vyznat!

Text vychází z judikátu č. 21/2025 Sb. rozh.,
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 15. 5. 2024, sp. zn. 22 Cdo 3664/2023, ECLI:CZ:NS:2024:22.CDO.3664.2023.1

Když plot neznamená hranici

Představte si, že koupíte pozemek v dražbě a těšíte se, že je váš. Jenže zjistíte, že soused má část vašeho pozemku připlocenou ke svému a tvrdí, že ji užívá spoustu let. To, že někdo pozemek koupí v dražbě, ještě neznamená, že soused musí plot hned odstranit.

Vydržení funguje dál

Pokud někdo užívá kus pozemku dlouhou dobu a myslí si, že je jeho, může ho po čase získat takzvaně „vydržením“. Ani dražba a nový majitel tento proces nezastaví. Vydržecí doba běží dál, i když se pozemek prodá v dražbě.

Co to znamená pro běžného člověka

Pokud jste vydražili pozemek, může se stát, že část už vlastně patří sousedovi, protože ji dlouho užívá a splnil podmínky vydržení. Naopak, pokud vy sami dlouho užíváte část cizího pozemku, dražba vás o možnost vydržení nepřipraví. Je dobré vědět, že vlastnictví a užívání nejsou vždy totéž.

Pozor, můžete přijít o kus svého pozemku!

Myslíte si, že když koupíte pozemek v dražbě, patří vám celý? Omyl! Pokud někdo jiný užívá část pozemku dlouhodobě a splnil podmínky vydržení, může o tuto část přijít i nový majitel. Riziko je, že o kousek pozemku přijdete, aniž byste to tušili.

Pokud dlouhodobě užíváte část cizího pozemku, nemusíte se bát, že by vám dražba automaticky tuto možnost vzala. Ale pozor, musíte splnit pravidla vydržení - užívat pozemek v dobré víře a dostatečně dlouho. Nebezpečí je, že pokud to neprokážete, o pozemek přijdete.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, vždy si ověřte, jak jsou skutečné hranice pozemku, a jak dlouho a v jaké víře byla část užívána. Komunikujte se sousedy a včas řešte případné spory - tím předejdete zbytečným tahanicím o pozemek.

Kdo chce mít klid s pozemkem, musí myslet i na staré ploty

  1. Zjisti skutečné hranice pozemku - Ověř si, kde přesně vede hranice v katastru a v
Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...