Myslíte si, že když vám stát zamítne právníka zdarma, je to konečná? Omyl! Nejvyšší správní soud ukázal, že rozhodnutí komory nemusí být poslední slovo. Zjistěte, kdy vám advokáta přece jen musí určit!
Text vychází z judikátu č. 4667/2025 Sb. NSS, Řízení před soudem: podmínky nevyhovění žádosti o určení advokáta k poskytnutí právní služby spočívající v zastupování osoby v řízení před Ústavním soudem; zjevně bezdůvodné uplatňování nebo bránění práva
(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 9. 1. 2025, čj. 4 As 168/2024-44)
NahoruKdyž potřebujete právníka a nemáte na něj
Představte si, že se dostanete do sporu se státem a chcete se bránit u Ústavního soudu. Jenže na právníka nemáte peníze. V takovém případě můžete požádat Českou advokátní komoru, aby vám právníka přidělila zdarma. Komora ale může vaši žádost zamítnout, pokud si myslí, že váš případ nemá šanci na úspěch.
NahoruKdy vám právníka zamítnou
Pokud už bylo o podobných případech rozhodnuto a je jasné, že byste u Ústavního soudu neuspěli, nebo když podáváte stížnost jen proto, abyste se soudili, komora vám právníka nemusí určit. Ale pokud není úplně jasné, že váš případ nemá šanci, měla by rozhodnout ve váš prospěch. Nestačí, že jste už několikrát neuspěli - každý případ se musí posoudit zvlášť.
NahoruCo to znamená pro vás
Pokud vám komora právníka zamítla jen proto, že jste už několikrát prohráli a neexistuje jasný rozsudek Ústavního soudu proti vám, můžete se bránit. Máte právo, aby váš případ byl opravdu posouzen. Komora nesmí jen slepě následovat předchozí rozhodnutí, musí zkoumat konkrétní okolnosti vašeho případu.
NahoruMůžete přijít o možnost obrany, i když na ni máte právo!
Pokud se spokojíte s tím, že vám advokátní komora právníka zdarma zamítla, můžete přijít o poslední šanci bránit svá práva u Ústavního soudu. Mnoho lidí si myslí, že když už jednou neuspěli, nemá smysl zkoušet to znovu - a tím se sami připraví o možnost, kterou jim zákon dává.
Riziko je v tom, že komora může rozhodnout podle předchozích neúspěchů, aniž by opravdu zkoumala, zda váš případ není přece jen trochu jiný. Pokud se neozvete, může vám uniknout spravedlnost jen kvůli formalitě nebo špatnému posouzení.
Jak se tomu vyhnout? Pokud si myslíte, že váš případ má smysl a nebyl ještě jasně zamítnut Ústavním soudem, nevzdávejte to. Trvejte na tom, aby komora váš případ opravdu posoudila. Když máte pochybnosti, obraťte se na soud a chtějte, aby rozhodl, zda vám právníka…