Dva spoluvlastníci, jeden dům a otázka: kolik má zaplatit ten, kdo užívá víc, než by měl? Nejvyšší soud rozsekl, zda má ochuzený nárok nejen na nájemné, ale i na ušlý zisk - třeba úroky z peněz, které by mohl mít. Výsledek překvapí každého, kdo někdy řešil vypořádání spoluvlastnictví. Čtěte dál, pokud chcete vědět, jak soud vnímá spravedlnost mezi spoluvlastníky.
Text vychází z judikátu č. 30/2025 Sb. rozh.,
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 18. 1. 2023, sp. zn. 28 Cdo 1897/2022, ECLI:CZ:NS:2023:28.CDO.1897.2022.3
NahoruO co v rozhodnutí šlo
Nejvyšší soud řešil spor dvou bývalých spoluvlastnic rodinného domu a pozemku. Jedna z nich užívala nemovitosti nad rámec svého podílu a druhá po ní požadovala nejen náhradu za toto "nadlimitní" užívání (typicky ve výši obvyklého nájemného), ale i náhradu za ušlý zisk - konkrétně úroky, které by získala, kdyby jí peníze za bezdůvodné obohacení byly vyplaceny včas.
NahoruNárok na úroky z prodlení? Jen někdy!
Soud jasně řekl, že pokud spoluvlastník užívá nemovitost nad rámec svého podílu, druhý má nárok na obvyklé nájemné, ale už ne automaticky na úroky z prodlení nebo jiné výnosy z těchto peněz. Úroky by přicházely v úvahu jen tehdy, pokud by šlo přímo o peněžní prostředky, které byly neoprávněně zadrženy.
NahoruCo se počítá do náhrady
Prakticky to znamená, že pokud vám někdo "zabere" větší část společné nemovitosti, máte právo na náhradu odpovídající obvyklému nájemnému, které byste mohli získat, kdybyste svůj podíl pronajali. Nemůžete ale žádat další "výnosy", jako byste peníze už měli u sebe a investovali je.
NahoruRozdíl mezi užitky a ušlým ziskem
Soud zdůraznil rozdíl mezi tím, co vám někdo dluží za užívání nemovitosti (nájemné), a tím, co byste mohli vydělat, kdybyste měli peníze už v kapse (úroky, investice). Náhrada ušlého zisku je možná jen tam, kde je jasně prokázáno, že byste skutečně vydělali víc, než je běžné nájemné - což v běžné situaci nebývá.
NahoruPraktické dopady pro spoluvlastníky
Pokud jste spoluvlastníkem a druhý užívá víc, než mu patří, žádejte hlavně náhradu v podobě obvyklého nájemného. Nečekejte, že soud přizná i úroky nebo jiné výnosy, pokud to není opravdu výjimečný případ. Soudy budou posuzovat, co je pro obě strany spravedlivé, ale nebudou "uměle" navyšovat odškodnění.
NahoruKdyž spoluvlastník "přetáhne": Hrozí vám, že přijdete o víc, než si myslíte!
Pokud necháte druhého spoluvlastníka užívat nemovitost nad rámec jeho podílu a neřešíte to včas, můžete přijít o možnost získat plnou náhradu. Soudy přiznají jen to, co lze objektivně doložit - tedy obvyklé nájemné, nikoli spekulativní zisky nebo úroky, které byste mohli získat, kdybyste peníze měli dříve.
Dalším rizikem je promlčení. Pokud budete s uplatněním nároku váhat příliš dlouho, druhý spoluvlastník může úspěšně namítnout, že váš nárok je promlčený. V takovém případě už vám soud nemusí přiznat vůbec nic, i když jste byli v právu.
Riziko zvyšuje i nejasnost v důkazech. Pokud neprokážete, že byste při běžném hospodaření s nemovitostí získali vyšší výnosy (například pronájmem za vyšší cenu, nebo jiným způsobem), soud vám je nepřizná. Nestačí jen tvrdit, že jste mohli vydělat víc - musíte to doložit.
Pokud se…