dnes je 9.7.2025

Input:

Když vám firma strhne peníze za „pokutu“, můžete si je vzít zpátky? Nejvyšší soud překvapil všechny stavebníky!

4.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Stavební spor o miliony ukázal, že smluvní pokuta není vždy konečná. Nejvyšší soud rozhodl, kdy si můžete započítat zpět, co vám někdo podle vás vzal neprávem. Tohle rozhodnutí může změnit, jak si vzájemně počítáme dluhy!

Text vychází z judikátu č. 22/2025 Sb. rozh.,
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 22. 5. 2024, sp. zn. 26 Cdo 749/2023, ECLI:CZ:NS:2024:26.CDO.749.2023.1

Když se hádáte o peníze ze stavby

Představte si, že si najmete firmu na opravu ulice. Domluvíte se, co má udělat a kdy. Když firma nestihne termín, platí vám pokutu za každý den zpoždění. Jenže když si vy vezmete peníze z její bankovní záruky podle smlouvy, ona tvrdí, že to bylo neprávem a chce je zpět. Obě strany si tak navzájem dluží peníze a začnou se hádat, kdo komu co vlastně má zaplatit.

Započítávání dluhů není jen tak

Soud řešil, jestli je možné vzájemně si „odečíst“ dluhy, když jeden tvrdí, že si druhý vzal peníze bez důvodu. Nejvyšší soud řekl, že i když jeden dluh vznikl ze smlouvy a druhý proto, že si někdo vzal peníze navíc, pořád to může být jeden a ten samý vztah. Pokud spolu oba dluhy souvisí, můžete je proti sobě započítat.

Co to znamená pro běžné lidi

Tohle rozhodnutí je důležité pro každého, kdo něco staví, opravuje nebo uzavírá smlouvu. Pokud vám druhá strana něco strhne nebo naúčtuje, co podle vás nemá, můžete to použít proti jejímu dluhu vůči vám. Soudy teď budou víc zkoumat, jestli spolu vaše dluhy opravdu souvisí, a nemusí se tolik řešit, jestli jeden dluh vznikl „jen“ kvůli bezdůvodnému obohacení.

Pozor na to, komu co započítáváte! Můžete přijít o peníze

Pokud se pustíte do vzájemného započítávání dluhů bez jasných pravidel, můžete se snadno dostat do situace, kdy vám druhá strana peníze nevrátí nebo naopak budete muset platit víc, než jste čekali. Nejvyšší soud ukázal, že není důležité, jestli dluh vznikl přímo ze smlouvy nebo proto, že si někdo vzal peníze navíc - pokud spolu souvisí, můžete je proti sobě použít. Ale musíte si být opravdu jistí, že dluhy mají stejný základ.

Pokud započítáte něco, co nemá se smlouvou nic společného, soud vám to může „shodit ze stolu“. Můžete pak přijít nejen o možnost odečíst si peníze, ale třeba i o šanci je vůbec dostat zpátky. Riziko je hlavně v tom, že se v právních pojmech lehce ztratíte a uděláte chybu, která vás bude stát čas i peníze.

Jak tomu předejít? Vždy si ověřte, že vaše pohledávka opravdu souvisí se stejnou smlouvou nebo dohodou jako ta druhé strany.

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...