dnes je 8.7.2025

Input:

Když vám smlouva s pojišťovnou nevydělá ani na provoz: Nejvyšší soud otřásl jistotami zdravotnických zařízení!

4.7.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že co podepíšete s pojišťovnou, to prostě platí? Nejvyšší soud překvapivě připouští, že i „nedobytná“ smlouva může být prolomena, když vás cena za služby tlačí ke zdi. Když vám úhrady nestačí ani na základní náklady, nejste bez šance. Víte, kde končí svoboda smluv a začíná ochrana vašeho podnikání?

Text vychází z judikátu č. 27/2025 Sb. rozh.,
Rozsudek velkého senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu ze dne 12. 6. 2024, sp. zn. 31 Cdo 881/2024, ECLI:CZ:NS:2024:31.CDO.881.2024.1

Co se v judikátu řeší

Nejvyšší soud se zabýval otázkou, zda si poskytovatel zdravotních nebo sociálních služeb, který uzavřel smlouvu se zdravotní pojišťovnou o úhradách, může stěžovat, pokud mu dohodnutá cena nepokryje ani nutné náklady. Jinými slovy: Je možné, aby smluvní svoboda šla tak daleko, že by poskytovatel doplácel na provoz a stát by jen pokrčil rameny? Soud řekl, že i když byla smlouva uzavřena, nelze automaticky vyloučit, že v extrémních případech může být zásah do práva podnikat protiústavní.

Svoboda smluv není nekonečná

Dlouho platilo, že co si s pojišťovnou sjednáte, to prostě platí - zásada „pacta sunt servanda“. Jenže teď Nejvyšší soud připustil výjimku: Pokud vám úhrady nestačí ani na základní provoz a ocitáte se v pasti, kde dotujete systém z vlastní kapsy, může být na místě zásah soudu. Soudy tedy nejsou jen pasivními pozorovateli, ale mohou zkoumat, jestli smluvní cena není v rozporu s ústavním právem podnikat.

Praktický dopad pro poskytovatele služeb

Pro nemocnice, lékaře i sociální zařízení je to zásadní změna. Už nemusí být jen rukojmími tvrdých smluv s pojišťovnami. Pokud prokážou, že úhrady nestačí ani na nezbytné náklady, mají šanci domáhat se spravedlivějšího řešení u soudu. Není to sice automatické, ale dává to šanci bránit se proti systémovému podfinancování.

Co musí poskytovatel prokázat

Nestačí jen tvrdit, že „to nevychází“. Klíčem je prokázat, že skutečně nemůžete pokrýt ani základní náklady na poskytovanou péči. Soud bude zkoumat konkrétní okolnosti - účetnictví, kalkulace, jednání při uzavírání smlouvy. Pokud byla smlouva podepsána bez protestů a s předvídatelnými podmínkami, bude vaše pozice slabší. Ale pokud jste byli dohodou dotlačeni do kouta, můžete mít šanci.

Dopad na pojišťovny a trh

Pro zdravotní pojišťovny to znamená větší odpovědnost a nutnost férově jednat. Taktika „vezmi, nebo nech být“ už nemusí vždy projít. Trh se tak stává dynamičtějším: poskytovatelé mají větší šanci bránit se proti nevýhodným podmínkám a pojišťovny budou muset pečlivěji zvažovat, jak nastavují úhrady, aby se vyhnuly soudním sporům.

Hrozí vám, že budete platit za systém z vlastní kapsy!

Jedním z největších rizik pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb je, že smluvní úhrady od pojišťoven nemusí pokrývat ani základní náklady na provoz. Pokud tuto situaci včas neodhalíte, můžete se dostat do finančních problémů, které ohrozí vaše podnikání nebo existenci zařízení. Nenechte se ukolébat tím, že smlouva je „jen formalita“ - její nevýhodnost vás může stát hodně.

Druhé riziko spočívá v tom, že pokud při vyjednávání smlouvy nebudete aktivní a nebudete trvat na svých požadavcích, soudy později vaši pasivitu vyhodnotí ve váš neprospěch. Soud zkoumá, zda jste měli možnost jednat a jestli jste ji využili. Pokud jste všechno podepsali bez námitek, těžko budete později tvrdit, že jste byli do něčeho dotlačeni.

Další nebezpečí je v podcenění důkazní povinnosti. Nestačí říct, že vám peníze nestačí - musíte to umět doložit konkrétními čísly, účetnictvím a kalkulacemi. Pokud nemáte v pořádku dokumentaci, vaše

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...