dnes je 23.5.2025

Input:

Chyba soudů, která mohla stát svobodu: jak může azyl v jiné zemi zcela změnit váš osud při vydání do ciziny?

23.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že když máte azyl v jedné zemi EU, můžete být v jiné vydáni do třetí země? Tento případ ukazuje, jak fatálně může selhání soudů ovlivnit osobní svobodu - a proč je důležité, aby justice respektovala mezinárodní ochranu. Zjistěte, proč dvouměsíční vazba byla nakonec prohlášena za protiústavní a jaký vliv má evropský azylový status na vydávací řízení. Právní nuance, které mohou rozhodnout o vašem osudu, jsou často skryté v detailu - pojďte je s námi rozkrýt.

Text vychází z judikátu Nález 152/2017 SbNU, sv.86, K rozhodování obecných soudů o předběžné vazběK přípustnosti vydání osoby, které byla udělena mezinárodní ochrana, k trestnímu stíhání do jiného státu
II. ÚS 1260/17, 15.8.2017

O co v případu šlo

Judikát Ústavního soudu řeší případ, kdy byl občan Ruské federace, držitel azylu v Rakousku, zadržen v ČR na základě mezinárodního zatykače a vzat do předběžné vazby kvůli hrozbě vydání do Ruska. Soudy v ČR však ignorovaly, že v Rakousku už bylo vydání do Ruska zamítnuto kvůli udělené mezinárodní ochraně (azylu). Ústavní soud rozhodl, že takový postup porušil práva stěžovatele na spravedlivý proces a osobní svobodu.

Důležitost respektování azylu v EU

Pokud má někdo v jedné zemi EU udělený azyl, všechny ostatní členské státy musí tuto ochranu respektovat. To znamená, že taková osoba nesmí být vydána do země, odkud uprchla, i když je zadržena v jiné zemi EU. Tento princip je klíčový pro ochranu lidských práv v rámci evropského prostoru.

Praktické dopady pro jednotlivce

Pokud jste držitelem azylu v jedné zemi EU, můžete se v jiné členské zemi cítit bezpečněji - nemělo by dojít k vašemu vydání do země původu, pokud by vám tam hrozilo pronásledování. Soudy musí vždy ověřit status mezinárodní ochrany a zvažovat alternativní opatření k vazbě, například záruky nebo dohled.

Co hrozí při ignorování mezinárodní ochrany

Když soudy nebo policie opomenou ověřit azylový status, může dojít k nezákonnému omezení svobody. V tomto případě byl člověk zbytečně ve vazbě více než dva měsíce, přestože už bylo zřejmé, že vydání není možné. To je nejen protiústavní, ale i v rozporu s evropskými a mezinárodními závazky České republiky.

Změna soudní praxe do budoucna

Judikát jasně nastavil pravidla: soudy a orgány činné v trestním řízení musí postupovat rychle, důkladně ověřovat informace o mezinárodní ochraně a hledat méně invazivní opatření než vazbu. Každý, kdo se dostane do podobné situace, má právo na rychlý a spravedlivý proces, který respektuje jeho status azylanta.

Neznalost azylového statusu může vést k nezákonné vazbě!

Pokud orgány v ČR nebo jiné zemi EU opomenou ověřit, že jste držitelem azylu v jiné členské zemi, můžete být zadrženi a dokonce i vydáni do země, kde vám hrozí nebezpečí. Takové selhání může vést k dlouhým měsícům ve vazbě, a to i přesto, že by k omezení svobody vůbec nemělo dojít.

Největší riziko spočívá v nedostatečné komunikaci mezi státy EU a v pomalém ověřování údajů o udělené mezinárodní ochraně. Pokud úřady jednají liknavě, mohou přehlédnout zásadní informace, které by vás měly chránit před vydáním do nebezpečí.

Dalším rizikem je, že soudy místo méně invazivních opatření (například dohledu nebo záruky) zvolí automaticky vazbu, aniž by zvážily váš azylový status a předchozí rozhodnutí jiných států EU. To je v přímém rozporu s principy ochrany

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...