Myslíte, že víte, kdy vám běží lhůta na žalobu za špatnou péči v nemocnici? Možná se mýlíte a můžete přijít o náhradu! Ukážeme vám, jak se nenechat odbýt a co si pohlídat.
Text vychází z judikátu Nález 16/2016 SbNU, sv.80, K počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty pro uplatnění práva na náhradu škody na zdraví
II. ÚS 2946/13, 28.1.2016
NahoruKdy začíná běžet čas na žalobu?
Představte si, že jste v nemocnici a něco se pokazí. Můžete chtít odškodnění. Ale není to tak jednoduché, jak se zdá. Soudy často rozhodují, že čas, kdy můžete žádat peníze, začne běžet už tehdy, když se váš stav ustálí. Jenže to není vždy fér, protože nemusíte hned vědět, že za to může chyba doktora.
NahoruNení to jen o zdraví, ale i o informacích
Důležité je, že nestačí jen vědět, že jste nemocní nebo zranění. Musíte taky vědět, že za to může někdo jiný - třeba nemocnice. Až když tohle zjistíte, měl by se začít počítat čas, kdy můžete žádat o náhradu.
NahoruCo to znamená pro vás?
Pokud se vám stane něco špatného v nemocnici, nespěchejte hned s žalobou, ale ani nečekejte moc dlouho. Zjistěte si, kdy jste se opravdu dozvěděli, co se stalo a kdo za to může. To vám může zachránit šanci na odškodnění.
NahoruPřijdete o peníze, když nebudete vědět, kdy začít jednat!
Pokud nevíte, kdy vám začne běžet dvouletá lhůta na podání žaloby, můžete se snadno splést a přijít o možnost získat peníze za chybu lékaře. Mnozí lidé si myslí, že čas začíná běžet, když se jim zlepší nebo ustálí zdraví, ale to není vždy pravda.
Riziko je v tom, že soudy někdy rozhodnou, že jste lhůtu prošvihli, i když jste o chybě doktora nevěděli. Proto je důležité zjistit, kdy jste se opravdu dozvěděli, že za váš stav může někdo jiný.
Abyste o své právo nepřišli, zjistěte si všechny informace o svém onemocnění a zjistěte, kdo za to může. Jakmile máte jasno, jednejte rychle a nenechte to být, protože dvouletá lhůta uteče…