Myslíte si, že když máte pozemek, všichni musí žádat o svolení, aby přes něj prošli k rybníku? Omyl! Jeden úřad může všechno změnit a vám zbydou jen oči pro pláč. Zjistěte, kdo má poslední slovo a proč je to důležité i pro vás!
Text vychází z judikátu č. 3492/2016 Sb. NSS, Vodní právo: vlastnictví vodního díla; oprávnění k přístupu k vodnímu dílu
(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 9. 2016, čj. 2 As 123/2016-47)
NahoruKdo má klíče od rybníku?
Představte si, že máte na svém pozemku rybník, ale někdo jiný o něm rozhoduje. O tom, kdo může navrhnout pravidla pro jeho používání, rozhoduje zákon. Jen ten, kdo je podle zákona považován za vlastníka vodního díla, může úřadu navrhnout, jak se má s rybníkem nakládat. Úřad musí nejdřív zjistit, kdo tím vlastníkem skutečně je, a teprve pak jednat.
NahoruPřístup k vodě není vždy o papírech
Možná si myslíte, že když někdo nemá souhlas vlastníka pozemku, nemůže k rybníku chodit. Ale zákon říká, že pokud někdo potřebuje rybník spravovat nebo opravovat, může na pozemek vstoupit po předchozí domluvě s majitelem sousedního pozemku. Nemusí mít žádnou speciální smlouvu, stačí, že se domluví, že tam půjde.
NahoruCo to znamená pro vás?
Pokud vlastníte pozemek u vodního díla, můžete být překvapeni, že úřad nemusí řešit vaše soukromé dohody o přístupu v řízení o pravidlech pro rybník. Vaše práva se řeší jinde, a pokud vám někdo chodí přes pozemek kvůli rybníku, je to podle zákona v pořádku, pokud to s vámi předem projedná.
NahoruMůžou vám chodit přes pozemek a vy s tím nic neuděláte!
Pokud máte pozemek u rybníka nebo jiné vodní stavby, může se stát, že přes váš pozemek budou chodit cizí lidé kvůli údržbě nebo provozu rybníka. Nemusí mít vaši smlouvu, stačí, když vám dají vědět předem. To může být nepříjemné, pokud si ceníte soukromí nebo nechcete, aby vám někdo šlapal po trávě.
Dalším rizikem je, že úřady nemusí zkoumat, jestli má správce rybníka právně zajištěný přístup přes váš pozemek, když schvalují pravidla pro rybník. Pokud si myslíte, že to můžete zastavit, můžete být zklamaní. Vaše námitky v takovém řízení většinou nebudou mít úspěch.
Abyste se těmto problémům vyhnuli, je nejlepší s provozovatelem rybníka komunikovat a snažit se domluvit, kdy a jak bude přístup využíván. Pokud máte pocit, že jsou vaše práva porušována, řešte to občanskou cestou, například dohodou nebo případně soudně, ale nečekejte, že úřad to za vás vyřeší při schvalování pravidel pro rybník.
NahoruJak postupovat, když nechcete zbytečné…