Myslíte si, že když vám věřitel přihlásí pohledávku do insolvence, můžete ji popírat, kdykoliv se vám zachce? Omyl! Nejvyšší soud jasně řekl, že dlužník musí jednat včas, jinak má utrum. Zaspíte-li přezkumné jednání, už se k řešení nedostanete a pohledávka platí, i kdyby byla neexistující. Jaké to má následky pro vaše peníze a šance na nový start? Čtěte dál!
Text vychází z judikátu č. 116/2017 Sb. rozh., Incidenční spory
(Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 30. 6. 2016, sen. zn. 29 ICdo 45/2014, ECLI:CZ:NS:2016:29.ICDO.45.2014.1)
NahoruO co v rozhodnutí šlo
Nejvyšší soud řešil případ, kdy dlužník v oddlužení chtěl po skončení přezkumného jednání rozporovat pohledávku věřitele, kterou předtím uznal. Podal žalobu, že pohledávka neexistuje, protože ji podle něj zanikla smírem. Soud ale jeho žalobu odmítl s tím, že dlužník už neměl právo takto pozdě do věci zasahovat.
NahoruKdo může žalovat a kdy
Rozhodnutí jasně říká: dlužník v oddlužení může popřít pohledávku věřitele pouze při přezkumném jednání. Když to neudělá, už nemá šanci později podat žalobu a domáhat se určení, že pohledávka neexistuje. Právo žalovat v incidenčních sporech má v takovém případě jen věřitel, pokud jeho pohledávka byla popřena.
NahoruPraktické dopady pro dlužníky
Pokud dlužník na přezkumném jednání mlčí nebo uzná všechny pohledávky, už se k jejich pravosti zpětně nevrátí. I kdyby později našel důkaz, že pohledávka byla neoprávněná, soud už jeho námitky neřeší. Pohledávka se považuje za platnou a bude uspokojena v rámci oddlužení.
NahoruProč je to důležité pro věřitele
Věřitelé mají díky tomu větší právní jistotu, že když pohledávka není včas rozporována, už jim ji nikdo nevezme. Pokud dlužník zaspí, věřitel nemusí mít strach, že přijde o peníze kvůli opožděné žalobě. To zvyšuje předvídatelnost a efektivitu insolvenčních řízení.
NahoruCo si z toho vzít do praxe
Přezkumné jednání je klíčový okamžik. Dlužník musí být připraven a aktivně hájit svá práva právě v tomto bodě. Kdo si myslí, že se k věci může vrátit později, ten už šanci nedostane. Soudy tím dávají najevo, že insolvenční řízení má jasný řád a žádné druhé šance se nedávají.
NahoruPozor! Kdo v oddlužení zaváhá, platí i neexistující dluhy
Přezkumné jednání je v oddlužení jediný okamžik, kdy může dlužník aktivně napadnout pohledávky věřitelů. Pokud tuto šanci propásnete, riskujete, že budete muset platit i pohledávky, které ve skutečnosti neexistují nebo už dávno zanikly. Soudní ochrana v podobě incidenční žaloby vám totiž bude nenávratně uzavřena.
Mnoho dlužníků se mylně domnívá, že když najdou důkaz o neexistenci dluhu až po přezkumném jednání, mohou se ještě bránit prostřednictvím žaloby. Judikát Nejvyššího soudu ale jasně říká, že taková žaloba bude odmítnuta jako nepřípustná. Soud vás ani nebude vyslýchat, prostě vás pošle domů.
Riziko je o to větší, že v insolvenčním řízení je vše časově striktně omezeno. Kdo není připraven a neví, jak přezkumné jednání probíhá, může z nevědomosti přijít o možnost bránit se proti nepravdivým pohledávkám. Neznalost zákona v tomto případě opravdu neomlouvá.
Abyste se tomuto riziku vyhnuli, je nutné se na přezkumné jednání pečlivě připravit: projděte si všechny přihlášené pohledávky a…