dnes je 23.5.2025

Input:

Kdo vlastně rozhoduje o vašem osudu? Ústavní soud rozmetal tajemství přidělování soudců!

23.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že o vašem případu rozhoduje soudce vybraný podle jasných pravidel? Tento nález Ústavního soudu odhaluje, jak snadno může být složení soudního senátu ovlivněno zákulisními tahy. Rozvrh práce soudu je totiž často méně transparentní, než byste čekali! Přečtěte si, proč to může znamenat problém i pro vás.

Text vychází z judikátu Nález 115/2016 SbNU, sv.81, K pravidlům pro přidělení a přerozdělení věcí v rozvrhu práce soudu
I. ÚS 2769/15, 15.6.2016

O co v rozhodnutí šlo

Ústavní soud řešil, zda je v pořádku, když přidělování a přerozdělování soudních případů konkrétním soudcům není upraveno jasnými, předem danými pravidly, ale závisí na rozhodnutí vedoucího soudního oddělení nebo předsedy senátu. V tomto konkrétním případě se složení senátu u krajského soudu změnilo během řízení bez srozumitelného a transparentního důvodu, což stěžovatel napadl jako porušení svého práva na zákonného soudce.

Pravidla musí být jasná a předvídatelná

Ústavní soud jasně řekl, že rozvrh práce soudu musí obsahovat konkrétní, předem stanovená a veřejně dostupná pravidla pro to, kdo bude v konkrétní věci rozhodovat. Nestačí, když je určena jen skupina možných soudců - musí být zřejmé, podle čeho se konkrétní složení senátu určí. Tím se má zabránit libovůli a účelové manipulaci.

Dopad na účastníky řízení

Pokud není jasné, kdo bude rozhodovat, nemají účastníci řízení účinnou ochranu proti tomu, aby jejich případ nebyl přidělen někomu „na míru“. To snižuje důvěru ve spravedlnost soudního rozhodování a může vést k pocitu, že soudní systém je neprůhledný nebo dokonce zmanipulovatelný.

Důsledky pro soudy a soudce

Rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že soudy musí své rozvrhy práce přepracovat tak, aby byla pravidla přidělování jasná, transparentní a kontrolovatelná. Soudci mají být chráněni před tlakem shora - například před tím, aby jim předseda soudu přiděloval jen nepopulární nebo problematické případy.

Co to znamená pro běžného člověka

Pro každého, kdo se někdy dostane k soudu, je zásadní, aby měl jistotu, že jeho případ bude rozhodovat „jeho“ zákonný soudce, určený podle pravidel, která nelze snadno obejít. Pokud by soudy pravidla nerespektovaly, hrozí opakování podobných případů a případné zrušení rozhodnutí vyššími soudy.

Neviditelné ruce soudní moci: když o vašem případu rozhodne někdo jiný, než by měl

Jedním z největších rizik, které tento judikát odhaluje, je možnost, že váš případ nebude rozhodovat soudce, kterého by podle jasných pravidel měl. Pokud pravidla přidělování nejsou dostatečně transparentní, může dojít k libovůli nebo dokonce manipulaci, kdy vedení soudu určí složení senátu podle momentální potřeby nebo tlaku.

Taková situace ohrožuje nejen důvěru veřejnosti v soudnictví, ale i samotnou spravedlnost rozhodování. Účastníci řízení ztrácejí možnost účinně se bránit proti tomu, že jejich případ byl přidělen konkrétnímu soudci z nějakého skrytého důvodu. To může vést k pocitu nespravedlnosti a podkopává základní principy právního státu.

Dalším rizikem je, že neprůhledná pravidla umožňují vedení soudu ovlivňovat kariéry jednotlivých soudců, například tím, že jim budou přidělovány jen obtížné nebo málo atraktivní případy. To podkopává nezávislost soudců a může vést k jejich

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...