Dítě jelo bez lístku a najednou mělo platit tisíce. Soud rozhodoval, aniž by dítě někdo skutečně hájil. Jak je možné, že malému dítěti může narůst dluh a soud si toho nevšimne?
Text vychází z judikátu Nález 85/2017 SbNU, sv.85, K zastupování nezletilého účastníka občanského soudního řízení
II. ÚS 3039/16, 23.5.2017
NahoruDětská pokuta a soudní řízení
Představte si, že sedmileté dítě jede bez jízdenky a přijde mu pokuta. Soud se tím zabývá, ale místo dítěte jedná jen s jeho matkou. Ta ale vůbec nereaguje a nic neřeší. Dítě tak nemá šanci se bránit ani říct svůj názor.
NahoruKdyž rodič nejedná, dítě je v pasti
Pokud rodič dítěte nic nedělá, soud by měl přemýšlet, jestli dítěti nezajistit jiného zástupce, kterému na dítěti opravdu záleží. Jinak může dítě dostat velký dluh, i když o ničem neví. Dítě je pak v situaci, kdy se nemůže bránit a může přijít o peníze, které ani nemá.
NahoruDopady na každého z nás
Tohle rozhodnutí ukazuje, že když se dítě dostane do problému a jeho rodič se o něj nestará, soud musí být opatrný. Každý, kdo má dítě, by měl vědět, že pokud ho nechrání, může mít dítě velký problém. Soud musí vždy myslet na to, aby dítě nebylo bez obrany.
NahoruDluhy na dítěti: Nečekaná past pro rodiče i děti!
Pokud se o dítě v soudním řízení nikdo nestará, může se stát, že mu naroste dluh, o kterém ani neví. To je velké nebezpečí hlavně pro děti, jejichž rodiče jsou neaktivní nebo nemají zájem. Dluh může dítě pronásledovat i v dospělosti.
Rodiče, kteří nereagují na soudní dopisy, mohou svému dítěti hodně ublížit. Nejde jen o peníze - dítě přijde o možnost se bránit, říct svůj názor a být slyšeno. Soud pak může rozhodnout jen podle papírů, aniž by znal skutečné potřeby dítěte.
Jak tomu předejít? Rodiče musí vždy sledovat poštu a jednat v zájmu dítěte. Pokud to nezvládnou, musí soud dítěti určit opatrovníka, který ho…