dnes je 23.5.2025

Input:

Když se zeď začne bortit, nestačí „zdržet se ohrožování“. Proč vám soud nemusí pomoct, když špatně sepíšete žalobu?

23.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Co když vám hrozí škoda na majetku, ale soud vás odmítne kvůli „špatně napsané“ žalobě? Znáte svá práva na přístup k soudu a spravedlivý proces? Tento příběh ukazuje, jak formalismus může převálcovat zdravý rozum - a proč Ústavní soud řekl „dost“. Chcete vědět, jak se bránit, když vám padající zeď ohrožuje dům?

Text vychází z judikátu Nález 167/2017 SbNU, sv.86, K povinnosti soudů interpretovat žalobu v souladu s právem na přístup k soudu
II. ÚS 1507/17, 5.9.2017

O co šlo v tomto případu

V tomto judikátu se řešilo, zda soudy postupovaly správně, když odmítly část žaloby vlastníka nemovitosti, který chtěl, aby sousedé upravili opěrnou zeď hrozící sesuvem a tím ochránili jeho majetek. Soudy mu umožnily domáhat se pouze toho, aby žalovaní „zdrželi se ohrožování“, nikoli konkrétní povinnosti zeď opravit. Ústavní soud rozhodl, že tím byl porušen jeho právo na přístup k soudu.

Kdy formalismus škodí víc než pomáhá

Soudy někdy až příliš lpí na formálních náležitostech žaloby. Pokud žalobce přesně nepopíše, co má druhá strana udělat, riskuje, že jeho žaloba nebude vůbec projednána. Tento případ ukazuje, že přílišná formalita může vést k odepření spravedlnosti, protože soud odmítl řešit podstatu problému.

Praktické dopady pro vlastníky nemovitostí

Pokud vám soused nebo správce vodního toku ohrožuje majetek (například špatnou údržbou zdi), musíte být při sepisování žaloby velmi konkrétní. Nestačí jen popsat problém, je nutné navrhnout i řešení - například jak konkrétně má být zeď opravena. Jinak vám může soud žalobu odmítnout a vy zůstanete bez ochrany.

Význam prevenčních žalob podle občanského zákoníku

Judikát zdůrazňuje význam prevenčních opatření podle § 2903 odst. 2 zákon č. 89/2012 Sb. - můžete se domáhat, aby někdo aktivně zabránil hrozící škodě. Ale žaloba musí být napsána tak, aby soud mohl uložit konkrétní povinnost. Pokud to nezvládnete, soud vám nemusí pomoct.

Role soudu a žalobce při formulaci žaloby

Ústavní soud jasně řekl, že v komplikovaných případech mají soudy pomáhat žalobci s formulací žaloby, ne ho za nepřesnost trestat. Zvlášť když žalobce nemá všechny potřebné informace, které může získat až v průběhu řízení, třeba díky znalci. Soud má hledat cestu, jak věc projednat, ne ji smést ze stolu kvůli formalitám.

Soudní formalismus vás může připravit o ochranu majetku!

Pokud se pustíte do sporu kvůli ochraně svého majetku a podceníte formální stránku žaloby, riskujete, že soud vaši věc vůbec neprojedná. Soudy někdy kladou na žalobu tak přísné požadavky, že i oprávněný nárok skončí odmítnutím pro „procesní vady“. To znamená, že i když vám reálně hrozí škoda, můžete skončit bez pomoci.

Dalším rizikem je, že pokud neznáte přesně právní úpravu, můžete navrhnout v žalobě příliš obecné nebo naopak nerealizovatelné řešení. Soud pak nemá jinou možnost, než žalobu odmítnout, protože nemůže uložit povinnost, která není jasně definovaná.

Zásadní nebezpečí je také v tom, že když soud žalobu odmítne, často už nemáte možnost vše napravit v odvolání - škoda na majetku může mezitím vzniknout. Právo na ochranu vlastnictví se tak stává jen iluzí.

Abyste se těmto rizikům vyhnuli, je nezbytné pečlivě konzultovat žalobu s odborníkem. Právník vám pomůže správně formulovat petit a navrhnout vhodná opatření,

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...