dnes je 23.5.2025

Input:

Kolik má strana členů? Zjistit to oficiální cestou je nemožné - soudy rozsekly, proč vám politické strany nemusí nic říct!

23.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte si, že na politické strany platí stejná pravidla otevřenosti jako na úřady? Omyl! Nejvyšší správní soud totiž rozhodl, že politické strany nejsou veřejnými institucemi a nemusí vám poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Týká se to i tak banálních údajů, jako je počet členů. Co to znamená pro vaši možnost kontrolovat politické strany? Čtěte dál!

Text vychází z judikátu č. 3623/2017 Sb. NSS, Právo na informace: politická strana jako veřejná instituce; odepření poskytnutí informace
(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 3. 8. 2017, čj. 6 As 43/2017-46)

Co se v judikátu řeší

Judikát Nejvyššího správního soudu se zabývá otázkou, zda jsou politické strany povinny poskytovat informace veřejnosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Konkrétně šlo o to, zda Komunistická strana Čech a Moravy musí sdělit počet svých členů na žádost občana. Soud dospěl k závěru, že politické strany nejsou veřejnými institucemi ve smyslu tohoto zákona, a proto nemají povinnost informace poskytovat.

Proč to není jako u úřadů

Na rozdíl od státních orgánů, obcí nebo veřejnoprávních korporací nejsou politické strany zřizovány státem a jejich hlavní účel není „veřejný“ v právním smyslu. Přestože mají vliv na veřejné dění, vznikají z iniciativy občanů a stát je pouze registruje. Soud zdůraznil, že ani částečné financování ze státního rozpočtu z nich automaticky nedělá veřejné instituce.

Praktický dopad pro občany

Pokud chcete získat informace o vnitřních záležitostech politické strany - například kolik má členů, jaká je její struktura nebo rozhodovací procesy - nemáte na to ze zákona nárok. Politická strana vám může, ale nemusí odpovědět. Povinnost odpovídat vzniká jen v případě, že by strana vykonávala veřejnou správu nebo nakládala s veřejnými prostředky v konkrétním případě.

Co když jde o veřejné peníze?

Pokud byste chtěli zjistit, jak politická strana hospodaří s veřejnými prostředky, musíte se obrátit na příslušný státní orgán (například Ministerstvo financí nebo Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran). Samotná strana vám informace o svém hospodaření poskytovat nemusí.

Proč je to důležité i pro podnikatele

Tento výklad znamená, že pokud podnikáte a politická strana je vaším obchodním partnerem, nemůžete se domáhat informací o jejím fungování stejným způsobem jako u veřejných institucí. Pravidla transparentnosti jsou v tomto případě výrazně omezená, což je dobré mít na paměti při uzavírání smluv nebo při žádostech o informace.

Hrozba neprůhlednosti politických stran: co když se za zavřenými dveřmi děje něco, co nechcete?

Tím, že politické strany nejsou povinnými subjekty dle zákona č. 106/1999 Sb., vzniká reálné riziko netransparentnosti jejich vnitřního fungování. Občan nebo podnikatel se tak nemůže domoci informací o členech, rozhodovacích procesech či interních financích, pokud je strana sama dobrovolně neposkytne.

Nedostatek povinné otevřenosti může vést k oslabení veřejné kontroly nad politickými stranami, což je zvlášť citlivé v době, kdy důvěra ve veřejné instituce a politiku obecně klesá. Bezmocnost při získávání informací může posilovat podezření z neprůhledného nebo dokonce nekalého jednání.

Pro podnikatele i běžné občany to znamená, že při jakémkoli kontaktu s politickou stranou je nutné být obezřetný a nespoléhat na to, že případné spory nebo

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...