Co se stane, když postavíte dům na pozemku, který není váš? Rozhodnutí soudu překvapilo nejen stavebníky, ale i majitele pozemku. Přečtěte si, jaké chyby vás mohou stát střechu nad hlavou!
Text vychází z judikátu č. 58/2018 Sb. rozh., Stavba neoprávněná
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 16. 3. 2016, sp. zn. 22 Cdo 4461/2015, ECLI:CZ:NS:2016:22.CDO.4461.2015.1)
NahoruKdyž stavíte na cizím pozemku
Představte si, že si koupíte byt v domě, který stojí na pozemku někoho jiného. Jako když si koupíte auto, ale zaparkujete ho na cizím dvoře. Majitel pozemku s tím nejdřív souhlasí, ale pak se něco změní a začne být problém. Soud musel rozhodnout, kdo má na co právo.
NahoruKdo má větší právo - vlastník pozemku, nebo vlastník domu?
Soud řešil, jestli je dům postavený na cizím pozemku "neoprávněný". To znamená, jestli tam vůbec měl stát. Zkoumalo se, jestli stavebník jednal v dobré víře - jestli si opravdu myslel, že stavět může. Pokud udělal chybu, kterou by udělal každý, mohl by být chráněný. Ale když je někdo zkušený stavitel a měl vědět, že smlouvy nejsou v pořádku, je to jeho problém.
NahoruCo to znamená pro lidi, kteří v domě bydlí?
Pokud se ukáže, že dům je na pozemku bez pořádného povolení, hrozí, že musí platit majiteli pozemku, nebo dokonce o dům přijít. Soud nakonec řekl, že když někdo staví bez jasného práva, nemůže čekat, že mu stát pomůže. Každý si musí pořádně zkontrolovat, na čem jeho domov stojí.
NahoruMůžete přijít o dům kvůli špatným papírům!
Když postavíte dům na cizím pozemku bez správných smluv, riskujete, že budete muset dům odstranit nebo platit velké peníze. Je to jako když si postavíte garáž na sousedově zahradě bez jeho svolení - nemusí vám ji tam nechat.
Pokud jste kupující bytu v takovém domě, může se stát, že přijdete o právo užívat pozemek pod domem nebo kolem něj. To znamená, že budete mít sice byt, ale bez možnosti legálně využívat okolí.
Abyste se těmto problémům vyhnuli, vždy si prověřte, jestli je stavba na pozemku právně v pořádku. Nevěřte jen…