Myslíte si, že když vám hrozí škoda, soud vám automaticky pomůže? Omyl! Stačí malá chyba v tom, co po soudu chcete, a můžete odejít s prázdnou. Přečtěte si, jak jedna opěrná zeď zamíchala kartami v soudní síni.
Text vychází z judikátu Nález 167/2017 SbNU, sv.86, K povinnosti soudů interpretovat žalobu v souladu s právem na přístup k soudu
II. ÚS 1507/17, 5.9.2017
NahoruKdyž sousedova zeď ohrožuje váš dům
Představte si, že vedle vašeho domu stojí stará opěrná zeď, která se pomalu rozpadá. Hrozí, že při větším dešti spadne a poškodí váš dům. Vy chcete, aby soused (nebo správce řeky) zeď opravil, a tak jdete k soudu. Jenže soud vám řekne, že jste svůj požadavek napsali špatně, a odmítne vám pomoct.
NahoruProč nestačí chtít "něco udělat"
Soudy chtějí přesně vědět, co po nich chcete. Nestačí napsat ať to opraví. Musíte popsat, co přesně má soused udělat. Když to neuděláte správně, soud vaši žádost odmítne, i když vám opravdu hrozí škoda. Je to, jako když chcete po opraváři, aby něco spravil, ale neřeknete mu, co přesně.
NahoruCo to znamená pro vás
Pokud se dostanete do podobné situace, může se stát, že kvůli formální chybě přijdete o ochranu svého majetku. Soudy mají pomáhat, ale když žádost není přesná, mohou ji zamítnout. Vaše právo na ochranu majetku tak může zůstat jen na papíře, pokud nebudete postupovat správně.
NahoruVaše ochrana může skončit na úředním papíře!
Pokud nepopíšete svůj problém a to, co chcete, dostatečně přesně, soud vám nemusí vůbec pomoci. Můžete tak zůstat bez ochrany, i když vám hrozí reálná škoda. Je to podobné, jako když si objednáte jídlo, ale neřeknete, co přesně chcete - nic nedostanete.
Když soud vaši žádost odmítne kvůli špatnému popisu, budete ztrácet čas i peníze. Navíc se problém může mezitím zhoršit a škoda na vašem majetku může být větší. V krajním případě už nebude co zachraňovat.
Abyste se tomuto riziku vyhnuli, vždy si ověřte, že váš požadavek soudu je konkrétní a srozumitelný. Pokud si nejste jisti, nebojte se…