dnes je 23.5.2025

Input:

Tři roky ve vazbě bez rozsudku? Ústavní soud ukázal, kdy stát přestřelí a musí pustit!

23.5.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Myslíte, že stát může držet cizince ve vazbě, jak dlouho se mu zlíbí? Tenhle případ ukazuje, kde jsou hranice - a že i justiční zdlouhavost má své meze. Ústavní soud vzkázal soudům, že bez konkrétních důvodů a s nekonečným čekáním to opravdu nejde. Kdy vám stát nesmí bezdůvodně bránit ve svobodě? Čtěte dál a zjistíte, proč je tahle kauza důležitá i pro vás!

Text vychází z judikátu Nález 166/2017 SbNU, sv.86, K ústavnosti držení cizince v předběžné vazbě
II. ÚS 1301/17, 5.9.2017

Kdy může být cizinec ve vazbě a kdy už je to moc?

V tomto judikátu Ústavní soud řešil případ cizince, který byl v Česku zadržen kvůli vydání do Turecka. Ve vazbě strávil přes tři roky, protože se čekalo na rozhodnutí o jeho vydání. Soudy ho tam držely hlavně proto, že měl být vydán k výkonu trestu, ale konkrétní důvody, proč by měl utéct, už moc neřešily. Ústavní soud řekl jasně: držet někoho jen proto, že je cizinec nebo že se čeká na papíry ze zahraničí, nestačí.

Co to znamená pro soudy?

Soudy musí při rozhodování o předběžné vazbě cizince postupovat opatrně a vždy pečlivě zkoumat, jestli opravdu existují konkrétní důvody k obavě z útěku. Nestačí jen obecně říct, že je dotyčný cizinec, že byl odsouzen nebo že je vydání na dohled. Každé další prodloužení vazby musí být řádně zdůvodněné a opřené o skutečné okolnosti.

Délka vazby není bezedná studna

Ústavní soud upozornil, že i když zákon nestanoví přesný časový limit pro délku předběžné vazby v extradičním řízení, nemůže trvat neomezeně dlouho. Pokud se řízení zbytečně vleče a není to vina zadrženého, soudy musí zvažovat, jestli další vazba není už nepřiměřeným zásahem do osobní svobody.

Praktické dopady pro všechny

Tento nález se týká nejen cizinců, ale i každého, kdo by se mohl dostat do podobné situace. Stát nemůže svévolně omezovat svobodu jen kvůli zdlouhavosti řízení nebo proto, že je dotyčný „nepohodlný“. Soudy musí vždy vysvětlit, proč je další vazba nezbytná, a pokud nejsou konkrétní důvody, musí člověka pustit.

Právo na svobodu není jen fráze

Judikát potvrzuje, že právo na osobní svobodu a spravedlivý proces nejsou prázdné pojmy. Pokud má být někdo omezen na svobodě, musí to být vždy řádně odůvodněné, přiměřené a přezkoumatelné. Každý má právo, aby jeho případ byl řešen bez zbytečných průtahů. A pokud stát selže, Ústavní soud se nebojí zasáhnout.

Můžete skončit ve vazbě na roky, když stát zaspí!

Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste v předběžné vazbě kvůli vydání do ciziny, hrozí vám, že budete omezeni na svobodě déle, než je únosné - zvlášť když se řízení táhne a soudy nejsou dostatečně bdělé. Taková situace může nastat, pokud soudy jen mechanicky prodlužují vazbu bez konkrétních důvodů, třeba jen z obavy, že „byste mohl utéct“, aniž by to podložily vaším chováním či reálnými fakty.

Riziko se zvyšuje, pokud extradiční řízení zdržují zahraniční úřady nebo pokud české orgány čekají na dokumenty, které ne a ne dorazit. V takovém případě se může stát, že ve vazbě strávíte měsíce, nebo dokonce roky, aniž by soudy zkoumaly, jestli je to ještě přiměřené.

Dalším rizikem je, že pokud se nebudete aktivně bránit a nebudete upozorňovat na nepřiměřenou délku vazby, soudy mohou vaši

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...