Vyhrát výběrové řízení na státní pozemek neznamená, že si určíte vlastní pravidla. Stát vám ho dá jen tehdy, když přijmete všechny jeho podmínky. Kdo odmítne, může na pozemek rovnou zapomenout.
Text vychází z judikátu č. 70/2017 Sb. rozh., Převod vlastnictví, Převod nemovitostí
(Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 11. 4. 2016, sp. zn. 32 Cdo 1563/2014, ECLI:CZ:NS:2016:32.CDO.1563.2014.1)
NahoruVýhra neznamená volnost
Pokud vyhrajete soutěž o převod státního pozemku, neznamená to, že si můžete diktovat, jaké podmínky budou ve smlouvě. Musíte přijmout přesně ty podmínky, které schválila Poslanecká sněmovna. To je jako když vyhrajete dort v soutěži, ale musíte ho sníst jen podle pravidel, která se předem nastavila.
NahoruStát má poslední slovo
I když se vám některé podmínky můžou zdát přísné nebo nespravedlivé, nemůžete je obejít nebo odmítnout. Soudy nemohou rozhodnutí Poslanecké sněmovny změnit. Je to trochu jako když rozhodne rozhodčí ve sportu - jeho verdikt platí a nedá se zpochybnit.
NahoruCo to znamená pro vás
Pokud chcete získat státní pozemek zdarma, musíte přijmout všechno, co je v podmínkách převodu. Když některé podmínky nepodepíšete, o pozemek přijdete. Je důležité si předem přečíst, co všechno budete muset dodržet, abyste nebyli později překvapení.
NahoruMůžete přijít o pozemek, když budete vybíraví!
Pokud se rozhodnete některé podmínky převodu státního pozemku odmítnout, stát vám pozemek jednoduše nedá. Můžete tak přijít o vše, co jste si vybojovali ve výběrovém řízení. Proto je zásadní si všechny podmínky důkladně přečíst a zvážit, jestli je opravdu můžete splnit.
Dalším rizikem je, že když budete chtít podmínky smlouvy napadnout u soudu, soud vám pravděpodobně nevyhoví. Soudy totiž nemohou měnit rozhodnutí Poslanecké sněmovny, takže byste jen ztratili čas a peníze. Je to jako snažit se změnit pravidla hry až po jejím konci.
Nejlepší obrana je prevence - než se do soutěže o státní majetek přihlásíte, dobře si zjistěte, jaké podmínky budou platit. Pokud vám přijdou příliš tvrdé,…