Představte si, že vás zatknou a vůbec nevíte proč. I soud musí vysvětlit důvody tak, aby to pochopil každý, jinak porušuje vaše práva. Zjistěte, jak se můžete bránit, když vám stát nedá jasné vysvětlení!
Text vychází z judikátu Nález 87/2017 SbNU, sv.85, K náležitostem příkazu k zatčení
II. ÚS 3700/16, 23.5.2017
NahoruProč nestačí jen papír s paragrafem
Představte si, že dostanete lístek, na kterém je jen číslo zákona, ale nikdo vám nevysvětlí, co jste udělali špatně. Tak to přesně udělal soud - místo vysvětlení použil jen odkazy na paragrafy. To je chyba, protože člověk musí vědět, proč ho zatýkají.
NahoruVaše práva nejsou jen pro právníky
Každý má právo vědět, proč mu stát omezuje svobodu. Soud musí vše říct jasně, jednoduše a srozumitelně, aby to pochopil i člověk, který se v zákonech nevyzná. Nestačí jen napsat číslo paragrafu, jako když vám někdo řekne protože to říká zákon.
NahoruCo z toho plyne pro vás
Pokud by vás chtěl soud zatknout, musí vám přesně a srozumitelně vysvětlit důvody. Když to neudělá, porušuje vaše práva a jeho rozhodnutí může být zrušeno. Takže i když nemáte právnické vzdělání, musíte rozumět, co a proč se děje.
NahoruMůžete skončit za mřížemi bez jasného důvodu!
Pokud soud nebo policie nevysvětlí jasně, proč vás zatýkají, hrozí, že budete zbaveni svobody, aniž byste věděli proč. To je jako když vás někdo zavře do místnosti a neřekne vám, co jste provedli. Taková situace je nejen nepříjemná, ale hlavně nebezpečná, protože se nemůžete bránit.
Abyste se tomuto riziku vyhnuli, vždy trvejte na tom, aby vám policisté nebo soud jasně a srozumitelně řekli, proč vás chtějí omezit na svobodě. Pokud nerozumíte, ptejte se, ať vám to vysvětlí jednoduše, bez složitých slov a paragrafů. Máte na to právo a nikdo vám ho nemůže vzít.
Když cítíte, že vám nebylo vše vysvětleno, obraťte se na advokáta nebo veřejného ochránce práv. Můžete také podat stížnost. Pamatujte, že stát nesmí jednat jako tajemný šéf, který jen ukáže paragraf a čeká, že budete mlčet.
NahoruChcete, aby vám stát vše…